18.4.2024

Strukturovaná kabeláž

Strukturovaná kabeláž pro počítačovou síť

Vzhledem k prudkému rozvoj moderní komunikace mají firmy i domácnosti mnoho zajímavých možností. Abyste je mohli co nejefektivněji využít, potřebujete k tomu odpovídající komunikační prostředí. Strukturovaná kabeláž Vám poskytne ideální podmínky pro rychlý přenos dat, hlasu i obrazu. Zavedením strukturované kabeláže prokazatelně snížíte náklady na výstavbu, údržbu a provoz systému. Případné změny se řeší jednoduchým přepojením v rozvaděči. Nabízíme vám komplexní zajištění strukturovaných kabelových systémů od návrhu po samotnou realizaci našimi techniky s dlouholetou praxí.

K čemu slouží počítačové sítě?

Počítačové sítě nalézají mnoho využití:
  1. Vysokorychlostní přenos dat mezi dvěma a více zařízeními, snadno můžete s kolegy sdílet dokumenty nebo je ukládat na centrální datové úložiště.

  2. Stabilní připojení k internetu na všech zařízeních. Díky propojení přes síťové kabely bude internet stabilní a rychlý.

  3. Umožňují připojení tiskárny k místní síti. Všichni uživatelé ji v ní tak mohou používat.
Síťové kabely RJ-45

RJ-45 je nejběžnějším rozhraním v jakékoliv síťové struktuře. Díky velké propustnosti a speciálním protokolům přenosové rychlosti nekolísají. Kabely se dělí do několika verzí, kdy novější vždy dosahuje větších rychlostí, měnších ztrát u delšího kabelu a celkově lepšího poměr ceny a výkonu.

Kabely s rozhraním RJ-45:
Optické kabely

Optické řešení pro stukturované sítě je rozhodně nejkvalitnější a nejspolehlivější volbou. Na druhou stranu se jedná o řešení velmi drahé, proto je důležité zvážit všechny výhody a nevýhody a až poté se rozhodnout, jestli je pro vás vhodné.

Konektory, zásuvky a rozdvojky

Konektory u optických kabelů můžeme pozorovat běžně dva. RJ-45, který figuruje u CAT kabelů a je vůbec nejrozšířenějším konektorem pro síťové kabely, a koncovky optických kabelů. Protože většina datových kabelů je mezi sebou kompatibilní, není problém s pasivní redukcí propojovat CAT5 a CAT6 kabely, ačkoliv dojde k markantní ztrátě rychlosti.

U síťových kabelů jsou naprosto běžná zařízení, která data rozdělují do několika proudů. Ty se dělí na chytré a pasivní. Pasivní (huby) signál pouze rozdělují na díly a odesílají vše včetně chybových paketů. Chytré (switche) jsou díky schopnosti naučit se MAC adresy zařízení v tomto ohledu mnohem výkonnější.